JAK KUPIĆ AUTO W MEKSYKU?

Spis treści:
1.Wybór auta
2.Sprawdzenie stanu technicznego
3.Ważne dokumenty przy zakupie auta
4.Rejestracja samochodu
5.Ubezpieczenie OC
6.Wyposażenie samochodu
7.Kalkulacja kupna auta
8.Serwisy do zakupu auta
9.Przydatne miejsca
10.Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z auta
11.Niebezpieczne miejsca na trasie w Meksyku
12.Kontrole Policyjne
13.Parkingi
14.Naprawy samochodu na trasie – ceny u mechaników
15.Zasady ruchu drogowego i stan dróg
16.Przekroczenie granicy z Gwatemalą autem kupionym w Meksyku

Kupno samochodu w Meksyku nie jest takie proste, ale pamiętajcie, że jest możliwe. Poniżej w podpunktach znajdują się najważniejsze aspekty zakupu auta. Rada numer jeden — nie kupuj auta w emocjach. Zrób na spokojnie reaserch, zastanów się nad wszystkimi aspektami i daj sobie czas.

1.WYBÓR AUTA

Generalnie nie powinno się kupować auta tańszego niż 100.000 pesos lub w nieautoryzowanych serwisach, w przeciwnym wypadku można trafić na złom. My jednak chciałyśmy kupić niskobudżetowy samochód, więc ustaliłyśmy swój budżet na 45.000 pesos (ok. 8600 PLN). Liczyłyśmy się też z tym, że to może być złom. Im prostsze auto i bardziej popularne, tym lepsze, bo łatwiej je naprawić i większa dostępność części na trasie. Warto wybrać do 3 modeli samochodów, które Cię interesują. W innym wypadku stracisz mnóstwo czasu na sam wybór auta, chodząc od dilera do dilera, ponieważ rynek jest ogromny. Nasze preferowane typy samochodów to:
VW Garbus — nazywany Vocho, VW Sedan lub Bocho

– VW gol
– Chevrolet Chevy
– VW Jetta

P.S. Nie kupujcie Tsuru, bo większość z tych samochodów to byłe taksówki, które mają przejechane miliony kilometrów.

Co do ważnych informacji, które warto wiedzieć przed zakupem samochodu, to należy wybrać:

– taki z manualną skrzynią biegów, bo po prostu taniej i łatwiej ją naprawić,
– jeżeli chodzi o wybór między dieslem a benzyną, to ceny są porównywalne. Cena za litr paliwa to ok. 4 zł,
– warto zwrócić także uwagę na alarm, który w Meksyku jest bardzo przydatny. To nie mit, że auta kradną tu na potęgę,
– popularne są tutaj 6 i 8 cylindrowe auta, których nie polecamy kupować, bo zbańczycie na samym zakupie paliwa. Takich samochodów jest niestety najwięcej na rynku wtórnym i są najtańsze, więc łatwo wpaść w pułapkę.

Przed zakupem samochodu dobrze też wiedzieć jak w ogóle wygląda kwestia jego odsprzedaży. Otóż każdy właściciel auta musi być udokumentowany na Factura original, prawie jak w naszej polskiej karcie pojazdu. Różni się to tym, że meksykańska factura original to po prostu kartka papieru z podpisem każdego z poprzednich posiadaczy samochodu. Legitymując się w razie kontroli musisz posiadać nie tylko wspomnianą wcześniej facturę original, ale także kserokopie dowodu pierwszego i ostatniego z właścicieli

2.SPRAWDZENIE STANU TECHNICZNEGO AUTA

W Meksyku nie ma czegoś takiego jak obligatoryjny przegląd samochodu i niestety Meksykanie często nie dbają o swoje auta. Warto więc przed zakupem sprawdzić stan samochodu u mechanika. Tuż przed zakupem koniecznie należy sprawdzić auto samodzielnie. W tym celu warto wykonać te czynności:
– wejść pod auto i sprawdzić, czy nie ma wycieków płynów np. oleju, paliwa
– sprawdzić poziom oleju, płynu chłodzącego,
– przejechać się autem — sprawdź, czy silnik podczas jazdy nie przerywa, ma moc i nie kopci,
– sprawdzić hamulce — w tym celu podczas jazdy zahamować kilka razy pulsacyjnie i ostro,
– sprawdzić opony — czy są takie same, rozmiar, data produkcji, stan bieżnika,
– skontrolować, czy jest lewarek oraz klucz do opon i czy pasuje,
– sprawdzić, czy są oryginalne pokrowce na fotele, często zakładają nówki przy sprzedaży, żeby przykryć syf oraz zniszczone siedzenia,
– skontrolować, czy nie ma rdzy na podwoziu i nadwoziu,
– sprawdzić, czy działa klima,
– sprawdzić, czy samochód posiada alarm i przetestować, czy działa,
– upewnić się, czy są pasy bezpieczeństwa,
– sprawdzić, czy działają wszystkie światła,
– zapytać o akumulator i jego żywotność,
– upewnić się, czy działają wskazówki od benzyny, prędkości i temperatury,
– przetestować wycieraczki,
– w trakcie jazdy warto „puścić” kierownicę, aby sprawdzić, czy samochód jedzie prosto.

3.WAŻNE DOKUMENTY PRZY ZAKUPIE SAMOCHODU

Trzeba je sprawdzić obowiązkowo przed zakupem samochodu:

Factura Original — oryginalna faktura z salonu przy pierwszym zakupie. Osoba będąca właścicielem powinna mieć ten dokument. W przeciwnym wypadku auto może nie być legitne. Jest to substytut polskiej Karty Pojazdu. Na odwrocie faktury powinni być wypisani wszyscy poprzedni właściciele. Wraz z nią trzeba pamiętać o kserokopiach dowodów pierwszego oraz ostatniego właściciela samochodu.

Tarjeta de Circulation — to nasz dowód rejestracyjny. Ważne, aby ostatni właściciel pojazdu był na niej wpisany. Nasz sprzedawca nie posiadał aktualnego dowodu, więc ustaliliśmy, przed zakupem, że wyrobi ją na siebie. Abyśmy nie miały później problemów z przerejestrowaniem auta na siebie.

Tenencias — przy zakupie trzeba również sprawdzić, czy auto ma opłacone tzw. tenencias, czyli podatek drogowy. Jeżeli podatek nie będzie zapłacony przed zakupem samochodu, to będziecie mieli obowiązek uiścić go przed jego rejestracją! Podatek się płaci w sklepie OXXO bez problemu, tu 99% aut zalega. Sprawdza się online, ile samochód zalega, następnie robi się screen do zapłaty i płaci się w OXXO. Ważne też, aby z nowym rokiem zapłacić nowy podatek drogowy.

Sprawdzenie legalności auta — możecie to zrobić poprzez tę stronę fgjcdmx.gob.mx

Blachy — nasz samochód miał stare tablice, na których legalnie nie można było w ogóle jeździć, dopóki poprzedni właściciel ich nie zarejestrował na siebie. Sama rejestracja trwa ponad dwa tygodnie i wiąże się ze staniem w długich kolejkach. Pro tip: blachy ze stolicy są lepiej postrzegane niż pozostałe. Ten punkt możecie zrealizować po kupnie auta. My umówiłyśmy się z naszym poprzednim właścicielem, że 40 000 pesos damy mu przy zakupie auta, a kolejne 5 000 pesos otrzyma dopiero po wymianie tablic.
EDIT: nowych blach do dziś nie otrzymałyśmy, jeździmy na starych bez problemów. Otrzymałyśmy tylko aktualną Tarjete de Circulation, za którą zapłaciłyśmy 1000MXN

Potwierdzenie od prokuratury, że auto nie jest kradzione — ten papier załatwia się za pośrednictwem policji. Normalnie wydawany jest za darmo. W naszym przypadku jednak musiałyśmy zapłacić 600 pesos, czyli 115 zł, ze względu na obostrzenia Covidowe. W zamian za to dostałyśmy prywatny numer do policjanta śledczego ze stolicy, do którego możemy zadzwonić w razie jakiegokolwiek problemów. Ten dokument załatwiałyśmy w trakcie finalnej transakcji zakupu samochodu.

Carta responsiva — czyli po prostu meksykańska umowa kupna-sprzedaży. Dobrze zawrzeć ją u notariusza, my swoją podpisałyśmy na masce auta. Ważne, aby ją podpisać przy kupnie. Później jeżeli będziecie mieli ochotę, umożliwi to odsprzedaż auta.

Poświadczenie notarialne – dzięki temu świstkowi możecie legalnie przekraczać granice Państw Ameryki Centralnej autem bez konieczności przerejestrowywania go na siebie. Mówiąc wprost, możecie wtedy legalnie jeździć na dowodzie rejestracyjnym (Tarjeta Circulation), który jest na nazwisko poprzedniego właściciela. Istnieją dwa dokumenty, które możecie załatwić u notariusza:

pełnomocnictwo notarialne: obecny musi być poprzedni właściciel, który przepisuje wam prawa do auta.
poświadczenie o legalności zakupu auta oraz tego, iż należy ono do Was: nie musi być obecny poprzedni właściciel samochodu, jednak musi być 2 świadków, którzy byli przy podpisywaniu umowy. W naszym przypadku załatwiłyśmy sobie ten dokument, aby móc legalnie przekroczyć granicę naszym samochodem z Gwatemalą. Świadkami była Laura i Julia a właścicielem Ola. Za dokument zapłaciłyśmy 300zł.

4.REJESTRACJA SAMOCHODU

Najlepiej poprosić o pomoc osobę, która zajmuje się rejestracją aut. Taka osoba nazywana jest GESTORem. GESTOR sprawdza papiery auta i załatwia rejestrację w urzędzie. Ważne, tylko w kilku stanach można zarejestrować auto na obcokrajowca np. w Acapulco. Gestor powinien wziąć nie więcej niż 100 USD za załatwienie sprawy. Jeżeli samodzielnie będziecie próbowali zarejestrować auto, to urzędnicy mogą robić większe problemy. My przez 5 miesięcy jeździłyśmy na dowodzie rejestracyjnym poprzedniego właściciela i nigdy nie miałyśmy z tego tytułu problemów. Zdecydowałyśmy się przerejestrować samochód na siebie ze względu na przekroczenie granicy z Gwatemalą.

5.UBEZPIECZENIE OC

Warto je kupić, szczególnie jak jesteś turystą. Ubezpieczenie wystawiane jest na osobę, a nie na samochód. My korzystałyśmy z firmy AXA. Zapłaciłyśmy za cały rok z góry, w razie sprzedaży samochodu możemy w każdej chwili je anulować. Wtedy poniesione koszty zostaną zwrócone, proporcjonalnie do wykorzystanych miesięcy. Za ubezpieczenie zapłaciłyśmy 2690 pesos, czyli 516 zł.

6.WYPOSAŻENIE SAMOCHODU

Nie ma żadnych wymogów co do wyposażenia auta typu trójkąt, gaśnica itp. Od poprzedniego właściciela zabrałyśmy klucz do opon i lewarek, który jest mega ważny przy pokonywaniu długiej trasy, połowa dróg słynie z ogromnych dziur. Dla własnego komfortu zakupiłyśmy również trójkąt w Walmarcie. Dla bezpieczeństwa nabyłyśmy jeszcze naklejki przyciemniające na szyby, blokadę na kierownicę i zapaszek do auta. Pamiętajcie, że przyciemnień na szyby nie można naklejać na przednie szyby, w przeciwnym wypadku możecie narazić się na dodatkowe kontrole policyjne.

Wszystko znajdziecie w sklepie Autozone (link), który znajduje się na terenie całego Meksyku.

Dodatkowo zdecydowałyśmy się na wymianę opon w samochodzie na tegoroczne. Nasze nie miały bieżnika i były cztery różne. Dla własnego bezpieczeństwa zdecydowanie warto w nie zainwestować.

7.KALKULACJA KUPNA SAMOCHODU

Poniżej znajdziecie naszą kalkulację z kupna samochodu wraz z dodatkowymi zakupami i wymianami od razu po zakupie, auto w tym stanie było gotowe do dalszej drogi.
2000r Chevrolet Chevy Van (kombi). Silnik 1.6 BP. Spalanie 7/8l (trasa) -10/12 (miasto) / 100km

Koszt auta – 40 000 MXN – 7615 PLN
Tarjeta de Circulation – 1000 MXN – 200 PLN
Wymiana opon – 3600 MXN – 691 PLN
Poświadczenie policji – 600 MXN – 115 PLN
Ubezpieczenie AXA na rok – 2690 MXN – 516 PLN

Samochód kosztował nas: 47 890 MXN ok. 9 600 PLN (według kursu waluty na wrzesień 2021).

8.SERWISY DO ZAKUPU SAMOCHODU

KAVAK – na tej stronie znajdują się sprawdzone samochody z gwarancją. Można dogadać się z firmą, że za kilka miesięcy odsprzedamy im auto.
Marketplace na Facebooku
Mercadolibre

9.PRZYDATNE MIEJSCA

Autozone – miejsce, w którym zakupisz wszystkie akcesoria do samochodu, płyny, uszczelki i inne. Taki raj dla kierowców z gadżetami do aut.

Bulgaria Car Service CDMX– miejsce, w którym naprawiałyśmy nasz samochód. Robił to co prawda poprzedni właściciel samochodu, ze względu na fakt, że był mechanikiem. Warsztat jednak wyglądał mega porządnie, a pracujący w niej ludzie byli bardzo pomocni i mili. – lokalizacja: Romero 159, Niños Heroes de Chapultepec, Niños Héroes, Benito Juárez, 03440 Ciudad de México, CDMX

Autoboutique “AMERICA”CDMX– tutaj wymienili nam sprawnie i szybko opony od auta. Dostałyśmy nawet wodę i cukierki w trakcie oczekiwania na samochód. Za wymianę 4 opon zapłaciłyśmy 3600 peso, czyli 691 zł. Lokalizacja Dr. Andrade 352, Doctores, Cuauhtémoc, 06720 Ciudad de México, CDMX

Prokuratura fgjcdmx.gob.mx – tutaj możecie sprawdzić samochód i uzyskać papiery potwierdzające jego legalność. Lokalizacja – Fiscalia Central de Investigaciónes para la atención del Robo del Delito de Vehículos y Transporte, esq.Dr.Rio de la Loza, Dr José María Vertiz, Doctores, 06720 Ciudad de México, CDMX

10.ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PRZY KORZYSTANIU Z AUTA

1. Nigdy nie zostawiaj nic w aucie na widoku.
2. Nie pakuj nic do bagażnika na parkingu, tylko zawsze wcześniej.
3. Pieniądze trzymaj w różnych miejscach, na wierzchu tylko 500-1000 pesos.
4. Stanowczo odradzamy jeżdżenie po nocach tylko w dzień. W innym wypadku możesz nie zauważyć dziur na drodze, a auto szybko się zepsuje.
5. Uważaj na leżących policjantów (hopki, spowalniacze), których w Meksyku jest mnóstwo.
6. Najlepiej zawsze wybierać drogi płatne, które są znacznie bezpieczniejsze od zwykłych.
7. Nie zawiązuj przyjaźni na autostradzie. Zdarzają się przypadki, w których pozorny „przyjaciel” wykorzystuje zebrane informacje o Tobie, aby przekazać je ekipie rabunkowej.
8. Nie informuj ludzi na drodze o wszystkich przyszłych punktach swojej wyprawy.
9. Występują trzy formy zatrzymywania kierowców na drodze:
– rzucanie kamieniami w przednią szybę,
– rozrzucanie kolców do przebijania opon,
– tworzenie barykad z drewna i kamieni na drodze

W każdym z powyższych przypadków nigdy się nie zatrzymuj. Jeżeli Twoje auto nadal może jechać, to pruj jak najdalej. W innym przypadku możliwe, że będą chcieli Cię okraść.

11.NIEBEZPIECZNE MIEJSCA

Istnieją drogi oraz miejsca, których należy po prostu unikać. Poniżej znajdują się niektóre z nich, o których dał nam znać nasz znajomy z Meksyku.
– Celaya Guanajuato
– Cortazar
– Silao
– Salamanca
Dodatkowo niebezpieczna jest trasa z Meksyku do Puebli. Jeżeli planujesz się nią poruszać, to pamiętaj, aby trasę zrobić „na raz”. Najlepiej nie wysiadać w drodze nawet do toalety.

12.KONTROLE POLICYJNE

Podczas kilku miesięcznej jazdy przez Meksyk kupionym autem mieliśmy kilka kontroli policyjnych na trasie. Mimo licznych uprzedzeń ani razu nie zostałyśmy zmuszone zapłacić łapówki. Co więcej, wszyscy policjanci byli uprzejmi a niektórzy mówili w języku angielskim. Mimo przygotowanej teczki z wszystkimi dokumentami, niestety ani razu podczas kontroli nikt nie zapytał skąd mamy meksykański samochód. O co zatem policjanci pytali? Najczęściej proszono kierowcę o okazanie prawa jazdy (zawsze pokazywałyśmy międzynarodowe prawo jazdy). Pytano nas również o to czy spożywałyśmy alkohol – w Meksyku jeden gest dłonią oznacza picie (Dłoń ułożona w kształcie słuchawki, którą się macha). Czasami pokazywali sam gest więc nie odpowiadajcie SI. Pytano nas również o narkotyki, broń i raz przeszukano nasz bagażnik.

13.PARKINGI

Tylko w stolicy znajdowały się płatne strefy parkowania. W większości miast można stawać w dowolnych miejscach. W centrum większych miast miejsca, w których nie wolno parkować, oprócz znaku można rozpoznać za pomocą koloru krawężnika: czerwony oznacza zakaz postoju, żółty „teren prywatny” i zakaz dłuższego postoju. Zawsze zostawiając samochód, zakładałyśmy blokadę na kierownicę, jednak nigdy nic nam nie zniszczono i nie skradziono. Nigdy nie zostawiamy nic w samochodzie nawet powerbanka.

14.NAPRAWY SAMOCHODU NA TRASIE – CENY U MECHANIKÓW

2. Naprawa cieknącego baku –
– Koszt uszczelki: 100 MXN (20 PLN)
– Koszt używanego gwintu od pompy paliwowej 500 MXN (100 PLN)
– Robocizna: 400 MXN (80 PLN)
Lokalizacja warsztatu mechanika na GoogleMaps w Tuxtla

3. Naprawa rury od wydechu i tłumika –
– Koszt tłumika: 800 MXN (160 PLN)
– Robocizna: 600 MXN (120 PLN)
Lokalizacja serwisu spawacza na GoogleMaps w Tuxtla

4. Wymiana przednich klocków hamulcowych –
– Koszt nowych klocków: 770 MXN (154 PLN)
Lokalizacja warsztatu mechanika na GoogleMaps w Tuxtla

5. Laweta 60 km – 2800 MXN (545 PLN)

6. Wymiana pękniętej linki od sprzęgła –
– Koszt części 250 MXN (50 PLN)
– Robocizna 150 MXN (30 PLN)
Lokalizacja warsztatu w Palenque na Google Maps

7. Wymiana felgi w Antigua (Gwatemala) –
– część + robocizna 250 Q (140 PLN)
Lokalizacja warsztatu w Antigua na Google Maps

8. Wymiana/naprawa alternatora w Gwatemala City –
– część + robocizna 850 Q (475 PLN)
Lokalizacja warsztatu w Gwatamala City na Google Maps

9. Wymiana szyby przedniej w Gwatemala City –
– część + robocizna 725 Q (400 PLN)
Lokalizacja warsztatu w Gwatemala City na Google Maps

10. Wulkanizator w Puerto Escondodo –
– naprawa opony 200 MXN (40 PLN)

15. ZASADY RUCHU DROGOWEGO I STAN DRÓG

Nasza najlepsza rada to – musicie jeździć intuicyjnie, obserwujcie innych, zmodyfikujcie zasady z Europy. Kierunkowskaz może oznaczać chęć wykonania dziwnego manewru, bądź przeszkodę na drodze. Trójkąt ostrzegawczy stawia się na dachy samochodów, które są na sprzedaż. Skręcanie z prawego pasa w lewo, wyprzedzacie na 3 czy na ciągłej. Bardzo często światła awaryjne używa się tu w celu zakomunikowania różnych manewrów – przed hopkami, przed wypuszczeniem ludzi z collectivo czy tak jak u nas w Europie jako ostrzeżenie przed nagłym zwolnieniem prędkości. W Puerto Escondido spotkałyśmy się z inną sygnalizacją świetlną – zamiast kolorów były zwykłe czarno białe strzałki. Generalnie drogi poza miastami są puste tak samo autostrady i jazda jest przyjemna. Z naszej obserwacji w miastach stan dróg jest najgorszy. Do tej pory najwięcej dziur doświadczyłyśmy w stolicy. Austodraty i ekspresówki są w dobrym stanie.

16.PRZEKROCZENIE GRANICY Z GWATEMALĄ AUTEM KUPIONYM W MEKSYKU

Nie można wjechać do Gwatemali samochodem bez zarejestrowania tego faktu na granicy u celnika. Są granice np. w Gracias a Dios gdzie nikt nie sprawdza aut i można przejechać nim nielegalnie. Jeżeli chcemy zarejestrować samochód i dostać vinietę oraz papiery, musimy udać się na przejścia graniczne albo w La Mesia, albo Aduana El Carmen gdzie istnieje specjalny punkt kontroli pojazdów i wydawania zezwoleń. My przekraczałyśmy granicę w La Mesia.

Koszt winety dla auta wynosi 160 Quetzali, czyli 80 PLN i ważne jest 3 miesiące (możecie autem jeździć po Gwatenali 3 msc).

Aby móc legalnie przekroczyć granicę samochodem kupionym w Meksyku:

Musisz być właścicielem samochodu
– musisz przedstawić oryginał i kopię tytułu własności – factura oryginal (faktura z salonu, która dostaje się przy pierwszym zakupie i przekazuje każdemu następnemu kupującemu/włascicielowi, na której widnieje Twój podpis) oraz posiadać Tarjreta Circulation (dowód rejestracyjny na Twoje nazwisko). Koszt przerejestrowania auta to ok. 800 PLN

Jeżeli nie jesteś pierwszym właścicielem pojazdu, a twoje nazwisko, nie widnieje na dowodzie rejestracyjnym (tarjeta circulation) – musisz okazać poświadczenie notarialne o tym, iż samochód jest Twoją własnością a papiery legalne, bądź pełnomocnictwo poprzedniego właściciela (czyli podpisaną umowę kupna-sprzedaży u notariusza). Nazywa się to notario poder bądź notario comprar. Koszt zależny jest od usług notarialnych.

 

JAK NAM UDAŁO SIĘ PRZEKROCZYĆ GRANICĘ AUTEM KUPIONYM W MEKSYKU ?
Nasz Chevrolet był na poprzedniego właściciela tak samo dowód rejestracyjny, dlatego musiałyśmy załatwić poświadczenie notarialne. Kosztowało ono 300 zł i zawierało informację, iż Ola legalnie zakupiła samochód i jest jego właścicielem a Laura i Julia były tego świadkami. U notariusza przedstawiłyśmy następujące papiery: umowę kupna-sprzedaży, kserokopię dowodu osobistego poprzedniego właściciela, nasze paszporty, facture oryginal samochodu wraz z adnotacją z tyłu, iż poprzedni właściciel przekazuje nam wszelkie prawa własności do auta z jego podpisem, oraz tarjeta circulation na nazwisko poprzedniego właściciela. Akt notarialny załatwiłyśmy dopiero, będąc przy granicy z Gwatemalą – namiary do notariusza, który pomógł nam załatwić dokument, dostępny jest dla naszych Patronów (link).

WAŻNE:
– jeżeli dostaniecie winetę do Gwatemali, nie możecie samochodem cofnąć się do Meksyku bez ponownej procedury.
– celnicy nie przyjmują łapówek i są bardzo rygorystyczni. Wiemy o tym, bo próbowałyśmy ją przekroczyć tylko 5 razy.
– warto najpierw spróbować zarejestrować samochód, zanim wbijemy sobie visę do Gwatemali, ponieważ możemy utknąć na granicy. Tak samo z wybiciem przed granicą visy Meksykańskiej lepiej poczekać, dopóki będziemy mieli pewność, że auto przejedzie. A do konsulatu Meksykańskiego wziąć taksówkę i wrócić po pieczątkę (pamiętajcie, że autem nie możecie już się cofnąć).

Koszyk na zakupy