KOSZTY 5-MIESIĘCZNEJ PODRÓŻY PO MEKSYKU

1. SAMOCHÓD
Dotychczas za samochód, naprawy, nowe papiery i ubezpieczenie wydałyśmy 12 470 pln. Auto ma ponad 20 lat, a my przejechałyśmy już nim kilka tysięcy kilometrów. Musiałyśmy dokonać kilku napraw oraz wymienić niektóre części. Łącznie był to koszt ok. 4000 PLN. Notarialne poświadczenie o własności i roczne ubezpieczenie AXA kosztowało ok. 1100 PLN. Na łapówki dla policjantów, czy blokady drogowe 0 pln! Chociaż najczęściej, nas przed tym ostrzegano.

2. PALIWO
Przejechałyśmy 8 000 km koszty paliwa to ok 3 000 PLN, korzystałyśmy z różnych dróg, darmowych i płatnych. Zazwyczaj liczy się dla nas krótszy czas, niż dystans. Na drogi płatne wydałyśmy 185 pln przez 5 miesięcy.

3. NOCLEGI
Średnia cena za noc podczas 5-miesięcznego pobytu to 100 pln / noc za 3 osoby. Najdroższy nocleg, w jakim spałyśmy kosztował ok 210 zł za noc (w sylwestra) zaś najtańszy 60 pln / noc u społeczności Lancadon w dżungli.

4. USHI
Ushi, miesięcznie na naszego ciapka wydajemy 230 pln, czasami musimy się udać do weterynarza, zakupić mu tabletki oraz repelenty na robale. Uszka żywi się suchą oraz mokra karma. Mokrą karmę kupujemy w szaczetkach 100g (co cenowo wychodzi drożej), ponieważ często się przemieszczamy, a otwarta puszka by się szybciej psuła.

5. ATRAKCJE
Ceny atrakcji/wycieczek zależały od regionu, w którym aktualnie byłyśmy i co chciałyśmy robić. Za wstępy na wodospady, do parków narodowych, rezerwatów płaciłyśmy od 6 pln/os do 30 pln/os. Wycieczki zorganizowane i z przewodnikiem kosztowały od 40 pln/os do 200 pln/os. Za prywatną lekcję surfing płaciłyśmy – 100 pln/os. Podsumowując, za wszystkie atrakcje jedna osoba wydała 1475 pln podczas całego pobytu.

6. INTERNET, KARTA SIM
Internet, karta sim – korzystamy z sieci Telcel, która ma najlepszy zasięg w całym Meksyku. Miesięcznie za kartę sim płacimy 40 pln od osoby. W pakiecie 4.5 GB nielimitowane rozmowy, SMS-y, Instagram czy whats app.

7. OPŁATY ZA BANKOMATY I PROWIZJE ZA KARTĘ
Prowizję za kartę oraz wypłaty z bankomatów to miesięczny koszt ok 30 pln na osobę Korzystamy z darmowej wersji Revoluta, limit wypłaty gotówki niestety nie jest wystarczający (tylko 800 pln), dlatego musimy płacić dodatkową prowizję za wypłatę gotówki. Oraz banki w Meksyku za każdą wypłatę pobierają minimum 6-9 pln (te najtańsze).

8. PRANIE
Pranie, miesięcznie wydajemy na pralnie 40 pln na 3 osoby. Sporadycznie też pierzemy same, ale jest to dla nas, niewielki koszt, a ciuszki wracają poukładane i pachnące. Trzeba się trochę porozpieszczac.

9. UBER
W México city przez pierwsze 2 tygodnie (przed zakupem auta) korzystałyśmy z Ubera oraz metra. Przez te 2 tygodnie koszty transportu wyszły nas po 70 pln na osobę. Bardzo dużo jeździłyśmy Uberem, bo nie miałyśmy jeszcze zaufania do tego kraju, którego teraz z czasem nabrałyśmy.

10. PŁATNE PARKINGI
Płatne parking, głównie znajdziecie w CDMX oraz przy kilku atrakcjach, czy dużych sklepach spożywczych. Na parkingi przez cały pobyt wydałyśmy ok. 110 pln na naszą 3kę.

11. CHEMIA, KOSMETYKI
Na kosmetyki, chemię, przybory kuchenne miesięcznie wydajemy ok. 100 pln na 3 osoby.

12. JEDZENIE I PICIE
Bywały tygodnie gdzie codziennie chodziłyśmy na obiad do knajp (w końcu jestemy na wakacjach) oraz i takie gdzie gotowałyśmy tylko w domu (bo czujemy się w Meksyku jak w domu). Za jedzenie wraz z napojami, w knajpach płaciłyśmy między 20 – 50 pln od osoby. Pyszną latte w knajpie kupicie po 7 – 10 pln. Gdy gotowałyśmy w domu dziennie wydawalysmy od 40 do 80 pln na naszą 3kę. Miesięcznie na gastro wydajemy między 900 – 1 400 pln/os.

PODSUMOWUJĄC, NASZE MIESIĘCZNE WYDATKI NA OSOBĘ TO OK. 3 500 PLN.

Koszyk na zakupy