PRAKTYCZNE PORADY I INFORMACJE

SPIS TREŚCI
1. Wiza
2. Loty
3. Ubezpieczenie na rok
4. Karta SIM i Internet
5. Waluta wymiana gotówki, wypłata z bankomatów, prowizje.
6. Sklepy i usługi
7. Apteki i Szpitale
8. Choroby w Meksyku
9. Jedzenie i picie w Meksyku
10. Bezpieczeństwo
11. Kontakty i wtyczki
12. Życiowe rady
13. Pogoda w Meksyku

STREFA CZASOWA

Na terenie Meksyku obowiązują trzy strefy czasowe, które różnią się od czasu polskiego o od 6 do 9 godzin wstecz.

1.WIZA

Do Meksyku nie musicie ubiegać się o szczególną wizę, jeżeli podróżujecie tu w celach turystycznych. Musicie mieć jednak ważny paszport przez co najmniej 6 miesięcy. Maksymalnie w Meksyku można przebywać 180 dni. Aby odnowić wizę, wystarczy przekroczenie terytorium na krótki czas np. z Gwatemalą.

Na miejscu będziecie musieli wypełnić deklarację wjazdową FM (form migratorio). Otrzymujecie ją w samolocie, następnie trzeba będzie ją przekazać urzędnikowi migracyjnemu do opieczętowania zaraz po przybyciu na lotnisko. Tutaj urzędnicy często zadają pytania dotyczące długości pobytu i jego celu. Słyszałyśmy też o przypadkach, w których wymagali wydrukowanych dokumentów potwierdzających pobyt tj. rezerwacji hoteli, lotów powrotnych.

To urzędnik wbija Wam ilość dni, na które ważna jest wiza na deklaracji wjazdowej. Pilnujcie więc tego przy przekraczaniu granicy. Ilość dni, na które została udzielona wiza, jest oznaczona na deklaracji wjazdowej. Trzeba będzie ją zwrócić przy wyjeździe. Pilnujcie więc tej karteczki, bo za jej brak trzeba zapłacić karę, która wynosi ok. 500/600 MXN (100/120 PLN). Nas nie sprawdzali, ani nie pytali dosłownie o nic i z miejsca dostałyśmy wizę na 180 dni. Jednak znamy przypadki, gdzie losowo urzędnik wystawił wizę na 3 miesiące.

Gdy przylatujecie do Meksyku samolotem, nie musicie opłacać opłaty za wizę, ponieważ jest ona ujęta w cenę biletu lotniczego.

Przy przekraczaniu granicy drogą lądową, Gwatemala – Meksyk, musiałyśmy zapłacić za wizę 638 MXN (135 PLN).  Na granicy La Mesia można było płacić kartą.

2.LOTY

Z Polski niestety nie ma bezpośrednich lotów do Meksyku. Najbardziej popularne połączenie jest z tranzytem w Portugalii, Francji czy Holandii. My korzystałyśmy z przejazdu busikiem do Holandii, a następnie linią lotniczą Aeromexico dostałyśmy się do stolicy. Lot trwał 12 godzin. Warunki były bardzo komfortowe. Za lot w jedną stronę zapłaciłyśmy 1600 PLN.

3.UBEZPIECZENIE NA ROK W PODRÓŻY

Korzystamy z ubezpieczenia EURO26, które można zakupić w wieku od 5 do 30 lat. Zakupiłyśmy roczne ubezpieczenie w cenie 201 zł. Zdecydowałyśmy się na opcję SPORT EXTRA z ubezpieczeniem na sporty ekstremalne szczegóły ofert tutaj euro26.pl/kup-karte/. Kartę można wyrobić przez internet na stronie euro26.pl/.

4.KARTA SIM I INTERNET

W Meksyku najlepiej działającą siecią jest TELCEL. Kupujemy co miesiąc pakiet za 200 MXN (40 PLN). W cenie mamy 4,5 GB internetu, oraz nieograniczone rozmowy, smsy, facebook, messenger, twitter, instagram. Na stronie telcel znajdziecie także inne pakiety, które możecie dopasować do Waszych potrzeb www.telcel.com/. Kartę do telefonu możecie kupić w OXXO. Polecamy również za 15 peso (3zł) 2h nielimitowanego internetu. Nie wszędzie w meksyku jest zasięg telefoniczny. Mapa sygnału telcel (link).

Jeżeli potrzebujecie zadzwonić na polski numer, (np. do ubezpieczalni) to polecamy aktywować bezpłatny pakiet rozmów na Skype 600 min.

5.WALUTA, WYMIANA PIENIĘDZY, BANKOMATY, PROWIZJE

W meksyku obowiązuje waluta pesos meksykańskie, oznaczane znakiem $, jak dolary. 1 MXN = 0,20 PLN. Do Meksyku możecie wziąć zarówno euro jak i dolary. W niektórych miejscach na Jukatanie możecie nawet zapłacić dolarami. Najkorzystniejszy kurs na wymianę dolarów i euro znalazłyśmy w banku CIBanco w Mexico City. W niektórych miejscach znajdziecie też kantory, ale to raczej rzadkość.

Bankomaty, w których są najniższe prowizje za wypłaty gotówki:
Santander – 30 MXN (6 PLN)
Banorte – 46 MXN (9 PLN)
Banco Azteca – 30 MXN (6 PLN)
Najwięcej prowizji ściąga bank BBVA ok. 177 MXN (35 PLN). Wystrzegajcie się go!

Na miejscu głównie korzystamy z karty Revolut Visa (Mastercard w wielu miejscach nie działa). W Meksyku kartą można płacić głównie w lepszych restauracjach i sklepach. Wielu Meksykanów może was poprosić o przelew, na kartę np. za nocleg wysyłając zdjęcie samej karty – wtedy taki przelew możecie wykonać w sklepie OXXO, jednak tylko wpłacając kasjerowi gotówkę, wtedy wykona szybki przelew na numer karty. Podsumowując: w dużej części miejsc trzeba mieć wypłaconą gotówkę, a z płatnością zbliżeniową spotkałyśmy się tylko parę razy podczas naszego 5-miesięcznego pobytu.

6.SKLEPY I USŁUGI

Duże sklepy spożywcze w Meksyku – Bodega Aurrera, Soriana tutaj znajdziecie podstawowe meksykańskie produkty. Chedraui oraz Walmart mają najbogatszy asortyment produktów europejskich, jednocześnie są najdroższe.

Lavanderia – pralnia w Meksyku jest bardzo popularna i tania. Za kilogram prania ceny wahają się od 12 do 18 MXN (2,4 – 3,6 PLN). Pranie w CDMX dzięki suszarką dostawałyśmy po godzinie, jednak w większej części państwa, gotowe było na drugi dzień.

Panaderia – meksykańska piekarnia. Tutaj kupicie w większości słodkie wypieki i ewentualnie bułki. Meksykanie nie jedzą wytrawnego chleba. Z tego względu pieczywo najczęściej kupowałyśmy w supermarketach.

OXXO – sklep jak nasza Polska Żabka. Oprócz napojów możecie tu załatwić kilka najważniejszych spraw takich jak zrobienie komuś przelewu na kartę, uregulowanie podatku za samochód czy doładowanie karty telefonicznej.

7.APTEKI I SZPITALE

Apteka Ahorro – często w tych aptekach można skorzystać z bezpłatnej konsultacji lekarskiej, która odbywa się zaraz obok w gabinecie. My z takiej wizyty skorzystałyśmy, lekarz mówił w języku angielskim. W tej aptece można wykonać test Antygenowy za 299 MXN (60PLN) odpowiedni na podróż lotniczą.

Recepty – antybiotyki są na receptę, jednak można znaleźć apteki, które wydadzą wam je bez konieczności okazania recepty. Leki psychotropowe takie jak fluoksetyna, czy przeciwbólowy ketonal 100 mg można zakupić bez recepty. Dużo leków też jest sprzedawanych w większych dawkach np. ibuprofen 600 mg, należy zwrócić na to uwagę podczas przyjmowania.

Prywatna opieka medyczna – Oprócz szpitali publicznych jest szeroki dostęp do prywatnych szpitali i praktyk lekarskich na wysokim standardzie.

Przykładowy koszty leczenia:

Prywatna wizyta lekarska – 200 – 450 MXN (40 – 90 PLN).
Badania krwi (morfologia, płytki) – 300 MXN (60 PLN).
Hospitalizacja, leki dożylne, badania krwi i moczu (Laura, jak miała Salmonelle, trafiła z gorączką, wymiotami i biegunką na prywatny SOR) – 5000 MXN (1000 PLN)

8.CHOROBY W MEKSYKU – DOŚWIADCZENIA Z ICH PRZEBIEGU Z PIERWSZEJ RĘKI, OD NAS.

DENGA

Jest to choroba wirusowa przenoszona przez komary. W niektórych rejonach Meksyku np. Puerto Escondido jest bardzo popularna i podczas naszej wizyty w tym mieście Dengą zaraziła się Laura.
Objawy rozwijają się zazwyczaj po 4 – 7 dniach od ukąszenia. Występują cztery warianty dengi: podtyp 3 oraz 4 mogący doprowadzić do rozwoju gorączki krwotocznej. W większości przypadków zakażony przechodzi chorobę bezobjawowo lub łagodnie. Przechorowanie dengi daje odporność na dany podtyp.

Jak wygląda łagodny przebieg choroby?

Laura przez 4 dni gorączkowała w granicach 39/40°C. Oprócz tego miała bóle stawów i mięśni. Znaczne osłabienie i brak apetytu. Czuła nudności i raz miała rozwolnienie. Charakterystycznym objawem jest również chropowata wysypka, którą Laura miała na klatce piersiowek. Utrzymywała się jeszcze przez dwa tygodnie. Sam powrót do zdrowia trwał 7 dni.

Jak wygląda denga krwotoczna?

Rozwój jest bardziej gwałtowny. Występuje wysoka temperatura, z częstymi i obfitymi wymiotami, które doprowadzają do szybkiego odwodnienia organizmu. Charakterystyczne są krwawe wybroczyny.

Leczenie

– W łagodnym typie – tylko objawowe. Należy przyjmować co 6 – 8 godzin max. 1g paracetamolu (dobowa dawka to 4g) oraz intensywnie nawadniać organizm. Polecamy elektrolity w butelkach po 625 ml. Smaków jest dużo, kosztują 4-5 zł.
– Warto zrobić kontrolne badanie poziomu płytek krwi – ich gwałtowny spadek może być objawem dengi krwotocznej
– Bezwzględnie należy unikać leków rozrzedzających krew, np. aspiryna.

Profilaktyka

– stosowanie repelentu z dużą zawartością procentową DEET. Mugga z Polski ma 50%, w Meksyku kupiłyśmy OFFa z 25% za 25 PLN.
– stosowanie RAIDa, czyli wtyczki do gniazdka z wymiennymi wkładami. Działa 24h i wkłady na miesiąc kosztują 15 PLN.
– używanie moskitery, czasem jest na wyposażeniu noclegów.

WAŻNE: jeżeli podróżujecie w grupie osoba, która choruje na Dengę, może zarażać – nie bezpośrednio ale jeżeli komar ją ugryzie a później zdrową osobę.

 

SALMONELLA / INFEKCJA BAKTERYJNA PRZEWODU POKARMOWEGO

Nazywana potocznie zemstą Montezumy bądź „chorobą turysty”. Odmian samej bakterii jest ponad 2500. Najgroźniejsze z nich są pałeczki duru brzusznego. Zakazić się salmonellą można poprzez jedzenie lub picie zakażonych produktów. Dlatego tak ważne jest niepicie wody z kranu (W niej Salmonella ma długą żywotność) i jedzenia w miejscach sprawdzonych oraz odkażanie produktów. My Salmonellą zaraziłyśmy się w małej miejscowości, prawdopodobnie przez biały serek sprzedawany w foliówkach.

Czym się można zarazić?

– Produkty pochodzenia zwierzęcego np. jaja, mięso, mleko
– Wyroby cukiernicze np. lody, ciastka z kremem, torty
– Produkty, do których dodawane są surowe jajka np. majonez, galaretki
– Owoce i warzywa, jeżeli miały kontakt ze zwierzętami gospodarskimi, odchodami zwierząt lub skażoną wodą
– Od chorych zwierząt lub osób, które są nosicielami

Jak salmonella objawiła się u nas?

– Gorączka po 40 stopni
– Wodnista ostra biegunka (dosłownie sikanie dupą)
– Ogólne osłabienie, bóle mięśni, stawów
– Nudności, rzadziej wymioty
– Bóle brzucha, wzdęcia, pierdzioszki

Leczenie salmonelli

– Nawadnianie! Polecamy wodę z kokosa i elektrolity.
– Wizyta u lekarza i antybiotykoterapia w przypadku ciężkiej biegunki i wysokiej gorączki
– Nie należy przyjmować żadnych leków powstrzymujących biegunkę jak np. węgiel czy xifaxan.
Po przebyciu choroby pałeczki salmonelli mogą być usuwane z kałem nawet do 5–7 miesięcy. Jest to tzw. bezobjawowe nosicielstwo. Do zdrowia dochodziłyśmy przez około 5 dni.

Jak się nie zarazić?

– Produkty łatwo psujące się przechowywać w lodówce.
– Surowe mięso, jaja przechowywać w lodówce, najlepiej w wydzielonym miejscu.
– Duszenie, pieczenie, smażenie, gotowanie żywności niszczy bakterie (Salmonella ginie w 60 stopniach)
– Pamiętać o myciu rąk po skorzystaniu z toalety.
– Unikać potraw z surowego mięsa.
– Unikać lodów, kremów, które nie były dobrze schłodzone.
– Przygotowując posiłki, dokładnie umyj ręce i sprzęt kuchenny.
– Osoby z biegunką nie powinny przygotowywać posiłków ani napojów dla innych, dopóki nie wyzdrowieją – mogą zarażać.
– Do gotowania i picia używaj wyłącznie wody butelkowanej.
– Stosuj często żele antybakteryjne i myj często ręce.
– Unikaj street foodu i restauracji, w których nie jedzą miejscowi.

9.JEDZENIE I PICIE W MEKSYKU

W Meksyku woda z kranu nie jest zdatna do spożycia, nawet po przegotowaniu. Wszystkie herbatki, kawki zaleca się robić z wody butelkowanej. Szczególnie jak odwiedzacie San Cristobal!

Nie musicie obawiać się street foodu. Jedzcie po prostu w miejscach, w których jest dużo miejscowych.

Bądźcie ostrożni przy kupowania nabiału oraz mięsa na targach czy w lokalnych sklepach.
W każdym ryżu, jaki kupiłyśmy w plastikowym worku kilogramowym w sklepach sieciowych, znajdywałyśmy robaki.

Wszystkie warzywa i owoce odkażamy w jodynie spożywczej. Kupicie go w każdym markecie za 20 MXN (4 PLN). Nazywa się MICRODYN. Zalewacie je wodą, dajecie parę kropel specyfiku i po 8 minutach są gotowe do spożycia.

W Walmarcie trzeba uważać na kurczaki. Nie warto kupować tych, co są jeszcze trochę zamrożone. Miał strukturę gąbki i nie był zdatny do jedzenia. Polecamy kupować całego kurczaka. Alternatywą jest mięso mielone, które zawsze nam smakowało.

 

Ceny w Meksyku różniły się w zależności od regionu. W stolicy było zdecydowanie drożej niż np. w San Luis Potosi. Zarówno w przypadku jedzenia jak i atrakcji. Dodatkowo koszty niektórych produktów zmieniały się w zależności od sezonu (jak w przypadku mango).

Przykładowe ceny produktów w Meksyku:
– Avocado – 14 MXN (3 PLN)
– Pomidor – 3 MXN (0,6 PLN)
– Banan – 3 MXN (0,6 PLN)
– Cały ananas – 20-47 MXN (4-9 PLN)
– Filedelfia – 31 MXN (6 PLN)
– Mango – 10 – 50 MXN (2-10 PLN)
– Dragon fruit – 100 MXN (20 PLN)
– Mleko- 22 MXN (4 PLN)
– Świeżo wyciskany sok – 30 MXN (6 PLN)
– Kolendra – 5- 8 MXN (1-2 PLN)
– Ogórek – 9 MXN (2 PLN)
– Cebula – 4 MXN (1 PLN)
– Czosnek trzypak – 20 MXN (4 PLN)
– Makaron 200g – 6 MXN (1,5 PLN)
– Zwykły sok 450 mlm – 14 MXN (3 PLN)
– Jogurt z granolą – 23 MXN (5 PLN)
– Kalafior – 36 MXN (7 PLN)
– Marchewka – 2 MXN (0,40 PLN)
– Pietruszka – 10 MXN (2 PLN)
– Pierś z kurczkaka 500g- 90 MXN (18 PLN)
– Bułka – 1,50 MXN (0,30 PLN)
– Cały arbuz – 90 MXN (18 PLN)
– Pomidorki koktajlowe – 10-30 MXN (2-6 PLN)

10.BEZPIECZEŃSTWO

Meksyk uważamy za bezpieczne miejsce do podróżowania. Należy tak jak wszędzie być odpowiedzialnym i świadomym różnych zagrożeń. Warto przed wyjazdem sprawdzić wszystkie stany oraz dzielnice pod kątem bezpieczeństwa. Oprócz reaserchu najlepiej zapytać miejscowych przed podróżą do danego rejonu, czy jest bezpiecznie.

Najbardziej niebezpieczne stany w Meksyku: Michoacán, Guerrero, Sinaloa

Te miejscowości również uchodzą za niebezpieczne:

Los Cabos, Acapulco, Tijuana, La Paz, Ciudad Victoria, Culiacán, Ciudad Juarez, Chihuahua, Ciudad Obregón, Nevado De Toluca – miejscowi odradzali nam trekkingu na ten wulkan ze względu na rabunki na szlaku i porwania. Jeżeli chcecie odwiedzić to miejsce, udajcie się w weekend z większą ilością ludzi.

Nasze zasady bezpieczeństwa podczas podróży po Meksyku:

– Nie jeździmy i nie ruszamy się po zmroku, chyba że w dzielnicach, w których wiemy, że jest bezpiecznie i turystycznie.
– Nie obnosimy się ze sprzętem fotograficznym na ulicach. Aparaty raczej nosimy schowane w plecakach. Wyciągamy je na atrakcjach. Generalnie wyglądamy tu trochę jak lumpy i nawet ubrania mamy z lumpów.
– Nie nosimy ze sobą dużej ilości gotówki. 500 MXN w kieszeni to max, jaki możecie u nas znaleźć.
– Mamy fałszywe portfele i fałszywe telefony, które staramy się nosić ze sobą. W takim portfelu znajdziecie stare karty bankowe, dokumenty z usuniętymi danymi osobowymi.
– Zabezpieczamy plecaki małymi kłódkami lub karabinkami. Oczywiście nie zawsze, ale jak lecicie do centrum CDMX lub gdzieś gdzie jest dużo ludzi to warto.
– Zawsze udostępniamy sobie lokalizacje, jak wychodzimy gdzieś same czy się rozdzielamy.
– Nie korzystamy z taxi, tam, gdzie można jeździmy uberem.
– Posiadamy kopie wszystkich dokumentów.

Mapa pobrana ze strony visionofhumanity.org, o której dowiedziałyśmy się dzięki profilowi takeyourway.pl

11.KONTAKTY I WTYCZKI

Kontakty są tu amerykańskie (takie z dwoma cienkimi bolcami lub dwa cienkie i jeden okrągły) o napięciu 110V.

12.ŻYCIOWE RADY

W Meksyku nie wyrzuca się papieru toaletowego do WC a do śmietnika. Nie wiedząc o tym, zatkałyśmy w jednym AirBnb kibel i niestety właścicielka musiała kuć płytki i odtykać rurę.

Większość jogurtów nawet greckich w Meksyku jest słodka.

Przez ostatnie 20 lat użądlenia skorpionów były główną przyczyną zgonów w Meksyku z powodu niepożądanych reakcji i zatruć powodowanych przez jadowite rośliny i zwierzęta. W przypadku bliskiego spotkania ze skorpionem warto mu zrobić zdjęcie i udać się do najbliższego szpitala. Wtedy szybko znajdą dla Was antidotum. W małych miejscowościach mają je również w szkołach.

13.POGODA W MEKSYKU

Na pewno nie polecamy sprawdzać pogody na Googlach, bo absolutnie się nam ani razu nie sprawdziła. Zdecydowanie polecamy stronę i aplikację Windy, która według nas jest najbardziej precyzyjna. Przyjechałyśmy do Meksyku w porze deszczowej, nie mniej jednak deszczu uświadczyłyśmy tu aż 3 razy podczas naszego 5-miesięcznego pobytu. Z naszego dotychczasowego doświadczenia najzimniej było w:
– El Pacifico (w nocy temp spadała do 1 stopnia) warto mieć ciepły śpiwór i przy wynajmowaniu mieszkania sprawdzić, czy jest ogrzewane.
– Oaxaca i w CDMX w ciągu dnia ciepło, w nocy na miasto zdecydowanie cieplejsza bluza była potrzebna.
– San Crostobal w ciągu dnia ciepło, w nocy zimnica. Warto wynająć nocleg z ogrzewaniem, bo naprawdę zmarzniecie.

Pogoda jest tutaj w każdym stanie inna. W ciągu godziny można z 30 stopni przejechać do 15/20. Wraz ze wzrostem wysokości położenia danego miasta zmniejsza się temperatura (Sama stolica znajduje się na wysokości 2000 m npm). Dobrze jest zabrać ze sobą odzież termiczną zamiast grubych bluz.

UWAGA! W centralnym Meksyku w stanie San Louis Potosi należy sprawdzić aktualną pogodę przed podróżą. W ciągu lata temperatura sięga tam nawet do 60 stopni w ciągu dnia.

Koszyk na zakupy