DROGA DO ZDROWEGO ŻYWIENIA NASZEGO PSA

Wiemy, że początki przy wyborze karmy dla naszego psiaka bywają trudne. Rynek pęka w szwach, dostajemy oczopląsu od różnych marek, zamawiamy w końcu według nas najlepszą, a nasz pies ostatecznie wypluwa chrupka na naszych oczach czy dostaje biegunki. Ushi nam tył, wymiotował czy strajkował i nie jadł. Przeszłyśmy wszystko.

Czego brakowało nam najbardziej przy początkowym wyborze jedzenia dla naszych psiaków? Wiedzy to raz a dwa doświadczenia. Teraz wiemy czego dokładnie szukać i na co zwracać uwagę w składzie karmy. Wiemy, co lubią nasze psiaki i jak dobra karma wpływa na ich samopoczucie. Na początku czułyśmy się pogubione. Próbowałyśmy wielu karm, ostatecznie po długiej drodze zdecydowałyśmy się po rocznej podróży i powrocie do Polski na PsiBufet. Dlaczego padło na wybór tej firmy dowiecie się w trakcie artykułu, w którym podzielimy się z wami, na co warto zwracać uwagę przy składzie karmy dla psów – ale nie tylko!

Na podstawie naszych doświadczeń wspólnie z lekarzem weterynarii Filipem Ćwiertnią i PsiBufetem przygotowałyśmy dla was wpis, w którym odpowiemy kolejno na poniższe pytania:

– Dlaczego należy psa karmić świadomie?

– Jak słabej jakości karma i źle dobrana dieta wpływa na naszego psiaka

MERITUM! Na co zwrócić uwagę przy składzie puszki – wyjaśniamy przystępnie, o co lata na przykładzie składu PsiegoBufetu.

Dlaczego należy psa karmić świadomie – najważniejsze info w pigułce!

Karmienie naszych psów wysoko jakościowym jedzeniem to dla nas priorytet. Dlaczego? Bo to, jak żywimy naszego psiaka, wpływa nie tylko na piękny wygląd jego sierści, ale również na jego samopoczucie i zdrowie (również w długofalowym aspekcie). W dbaniu o te kwestie czujemy wysoką powinność i odpowiedzialność, co jest dla nas naturalną kolejnością decydując się na adopcję psa, czyli bycie opiekunem.

Dostarczanie odpowiedniej ilości witamin, mikro i makroelementów oraz pełnowartościowych wartości odżywczych wpływa na prawidłowy rozwój i dobrostan naszych psów. I myślimy, że bardziej argumentować faktu, że psa należy karmić świadomie, a nie tylko karmą z marketu czy resztkami jedzenia – nie musimy.

TROCHĘ TEORII, ALE W DUŻYM SKRÓCIE!

W żywieniu psów najistotniejsze jest odpowiednie zbilansowanie karmy. Oznacza to odpowiednią proporcję białek, tłuszczów i popiołu surowego. Magiczny popiół, który z pewnością zwrócił waszą uwagę to odsetek składników mineralnych pozostałości z procesu spalania w karmie dla zwierząt. Obliczając zapotrzebowanie kaloryczne, warto zapoznać się ze spoczynkowym zapotrzebowaniem na energię metaboliczną psa, określane następującym skrótem:

RER (resting energy requirements) – to spoczynkowe zapotrzebowanie kaloryczne, które służy zaspokojeniu tylko podstawowym funkcjom życiowym. RER obliczane jest na podstawie wagi zwierzęcia. Nie będziemy wam tu podawać wzoru, bo się przestraszycie. Chodzi o to, żeby nakreślić najistotniejsze kwestie w żywieniu naszych psiaków.

Ważne jest jednak, że w zależności od tego

– jaki tryb życia prowadzi nasz pies (stopień jego aktywności)

– w jakiej jest fazie rozwoju (potrzeby energetyczne szczeniąt są dwa razy większe niż u dorosłych psów o tej samej masie ciała, z uwagi na szybkie tempo wzrostu!)

– czy przeszedł zabieg kastracji 

zależy jego finalne dzienne (całościowe) zapotrzebowanie kaloryczne, w skład którego również wchodzi to spoczynkowe.

Zamawiając jedzenie z PsiBufet oprócz wagi i wieku  psa, musimy podać wygląd jego sylwetki, określić jak aktywny tryb życia prowadzi, i czy przeszedł zabieg kastracji. Na tej podstawie wyliczane jest dzienne kompleksowe zapotrzebowanie kaloryczne – ten fakt od razu zwrócił naszą uwagę, ponieważ żywienie psa jest dostosowane kompleksowo, a firma przy obliczaniu kaloryczności bierze pod uwagę czynniki o, których pisałyśmy powyżej. Dodatkowo pojawia się pytanie o smaczki o, których często zapominamy, aby je wliczyć do dziennego zapotrzebowania.

Jak słabej jakości karma i źle dobrana dieta może wpłynąć na naszego psiaka?

Jeżeli twój pies długotrwale jest żywiony nieodpowiednią karmą, może prowadzić to do zmian patologicznych w jego narządach wewnętrznych i nie tylko. Do objawów źle dobranej diety możemy zaliczyć:

– brzydka matowa sierść, licha z wypadającymi włosami

– częste choroby i infekcje choroby skóry

– problemy trawienne, zaparcia biegunki

– zgaga

– zaburzenia wchłaniania (dysbioza, sibo)

– otyłość

– problemy stomatologiczne

– problemy kostno-stawowe-

– niedobór witamin, który może wpłynąć na zachowanie behawioralne psa, powodując rozdrażnienie czy zmęczenie.

 

Nieprawidłowo dobrana karma o niskiej przydatności może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju kostno-stawowego zwłaszcza u psów ras olbrzymich i szybko rosnących. W przypadku takich pacjentów dieta musi być odpowiednio dobrana pod względem składników mineralnych takich jak wapń czy fosfor. 

Równie niebezpieczne jest suplementowanie składników pokarmowych na własną rękę – żywienie zwierząt jest bardzo złożoną sprawą. Z uwagi na dobro zwierząt, jeżeli uważamy, że nasz pupil wymaga dodatkowej suplementacji, należy skonsultować żywienie/suplementację z dietetykiem zwierzęcym, ponieważ bez wiedzy i umiejętności możemy wyrządzić naszemu niechcianą krzywdę.

 

Czego unikać w karmie dla psów:

– emulgatorów

– barwników/ nic nie wnoszą oprócz wyglądu. 

– konserwantów

– brak ekstruzji 

– przeciwutleniacze BHA, BHT

– soja też średnia zwłaszcza dla psiaków po sterylce czy rosnących.

MERITUM!

Czyli na co zwracać uwagę na etykiecie psiego jedzenia!

W pierwszej kolejności etykieta. Nie dajmy się nabrać na marketingowe fronty i oklejki puszek. Oceniajmy karmę na podstawie jej składu, który znajduje się najczęściej z tyłu. Jeżeli skład na pierwszy rzut oka wydaję się bardzo ogólny, mało szczegółowy i widnieją sformułowania pod tytułem „składniki pochodzenia zwierzęcego/roślinnego” oznacza to zazwyczaj jedno – nic dobrego pod względem jakościowym. Później wyjaśnimy ściślej co mogą kryć te „uogólnienia”.

Skład karmy możemy podzielić na trzy kategorię:

  1. Właściwy skład karmy – surowce w tym rodzaj mięsa, warzyw, zboża.
  2. Składniki analityczne – jaki procent stanowią poszczególne składniki odżywcze, czyli nasze białko, tłuszcze i popiół.
  3. Wilgotność – dotyczy tylko karm mokrych, to zawartość wody w jedzeniu, jeżeli przekracza 75%.
  4. Dodatki – witaminy, oleje, emulgatory itd.

NAJWAŻNIEJSZY I PODSTAWOWY SKŁADNIK ENERGETYCZNY DIETY NASZEGO PSA TO….

BIAŁKO!

Głównym źródłem energii metabolicznej dla psów powinno być białko. I dlatego na nim skupimy się w pierwszej kolejności. Na etykiecie pożywienia znajduje się ona w pozycji składniki analityczne. W odróżnieniu od żywienia ludzi u psów podstawą są właśnie składniki analityczne i stanowią one fundament układania diety dla psa.

Dla przykładu PsiBufet w składnikach analitycznych ma nawet do  11% białka (w zależności od rodzaju mięsa wykorzystanego w karmie. Karma marketowa zaledwie 7 lub nawet mniej. 

PROCENTOWA ZAWARTOŚĆ MIĘSA – SZYBKA WERYFIKACJA JAKOŚCI KARMY!

Najprostszy wykładnik tego, czy karma jest dobra. Jednak to białko, które warto przeanalizować dokładniej niż spoglądać tylko na procentową zawartość. Bardzo istotnym czynnikiem jest źródło pochodzenia białka (mięsa) w żywieniu zwierząt. Jeżeli przeanalizujemy skład wielu karm, zauważymy, że w niektórych wyszczególniony jest dokładny rodzaj pochodzenia mięsa lub podrobu np. mięso mięśniowe z kurczaka vs. mięso z kurczaka. I takich precyzyjnych opisów szukajmy. Różnica polega na tym, że bez jasnego określenia pochodzenia mięsa nie mamy pewności, czym dokładnie żywione jest nasze zwierzę. Mogą być to zmielone resztki, a nie pierś z kurczaka, czyli mięso mięśniowe.

Przykład precyzyjnego źródła pochodzenia mięsa na podstawie PsiegoBufetu

Wołowe Love: wołowina 54% (w tym: mięso wołowe 56%, wątroba wołowa 19%, serce wołowe 15%, warga wołowa 11%)

Czego jeszcze warto szukać w składzie karmy?

  1. Warzyw i owoców! – są źródłem witamin i wielu enzymów. Każde danie z PsiegoBufetu w składzie posiada przeróżne owoce i warzywa takie jak: szpinak, dynia, groszek, bataty, soczewica czy jabłka.
  2. Surowców pochodzenia roślinnego (olej rzepakowy, lniany)
  3. Rozmarynu, tymianku!

Warto wiedzieć również, że oleje są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które pełnią ważną funkcję w trakcie wzrostu i rozwoju naszych psiaków!

Alergie pokarmowe i nietolerancje

Wiele z naszych pupili cierpi na choroby alergiczne/nietolerancje pokarmowe. Często trudno nam jest całkowicie wykluczyć niektóre składniki z diety np. kurczaka, ponieważ większość marek zawiera go w składzie. Dodatkowo warto zwracać uwagę na źródło pochodzenie tłuszczów w karmie, aby nie były alergenem. 

PsiBufet przy tworzeniu diety oferuje eliminacje niepożądanych składników, pytając o alergie i nietolerancję przy dokonywaniu zakupu. To bardzo fajne rozwiązanie jednocześnie zdrowe i smaczne. 

I nie zapomnijmy o najważniejszym…

Czyli SMAK I ATRAKCYJNOŚĆ!

Z Puerti nigdy nie miałyśmy pod tym względem problemów to istny odkurzacz i chodzący śmietnik jedzeniowy. Jednak Ushi to pies profesor z bardzo wysublimowanym podniebieniem. To pies, który potrafi powąchać smaczka wziąć do pyska i wypluć z niesmakiem. Odkąd go mamy nigdy nie rzucał się na jedzenie, nie wylizywał miski. Czasami potrafił powąchać karmę i odejść z niesmakiem i pogardą. Z uwagi na powyższe sporym dla nas zaskoczeniem była jego reakcja na mokre jedzenie z Psiego Bufetu. Bez walenia ściemy po raz pierwszy pan profesor rzucił się na jedzenie, wylizał miskę i co więcej – wylizał też po siostrze. Dobry skład karmy jest bardzo ważny, jednak nic nam to nie da, jak psu nie będzie smakowała. A tutaj mamy te dwie kwestie zapewnione.

Mamy dla Was link ze zniżką -40% na pierwsze oraz -20% na drugie zamówienie:

psibufet.pl/ushi

Koszyk na zakupy