FORMALNOŚCI

CZĘŚĆ I
FORMALNOŚCI, KTÓRE NALEŻY ZAŁATWIĆ PRZED PODRÓŻĄ Z PSEM.

Linie lotnicze oraz kraj mają odrębne zasady. Przed podróżą do danego kraju warto więc szczegółowo sprawdzić warunki, które muszą zostać spełnione przed przekroczeniem granicy. Dodatkowo należy szczegółowo zapoznać się z wewnętrznymi wymogami linii lotniczych. Poniżej znajdziecie podstawowe wymagania, które są w większości miejsc obowiązkowe.
Na stronie Pettravel.com znajdziecie aktualne zasady dla podróżujących zwierzaków.

1. Wyrobienie psiego paszportu
Procedura — W tym celu należy udać się do weterynarza. Ważne — nie każdy weterynarz wydaje psie paszporty. Psi paszport to substytut książeczki zdrowia zwierzaka. Nie musisz więc posiadać dwóch osobnych dokumentów. Pamiętaj o tym, żeby w pierwszej kolejności wyrobić paszport, a dopiero później zabrać się za resztę wymaganych formalności! Lekarz może nie zgodzić się na przepisanie wcześniej zrobionych szczepień.

Koszt – 100 zł

2. Chip ID dla pieska — jest niezbędny w podróży. Przy okazji przydaje się w Polsce, bo psiak rejestrowany jest w bazie danych, co może ułatwić jego szybkie odnalezienie w razie zagubienia. Ushi miał zakładany chip w trakcie kastracji, żeby zmniejszyć mu ilość negatywnych bodźców. Dodatkowo ze strony safe-animal.eu możecie zamówić przywieszkę dla pieska z kodem QR. Jest to dodatkowy atut bezpieczeństwa w trakcie podróży. Aby wjechać do Polski, piesek musi mieć mikrochip.

Koszt – 100 zł

3. Szczepienie przeciwko wściekliźnie — obligatoryjny wymóg! Bez tego szczepienia nie ma możliwości swobodnego podróżowania ze zwierzakiem. Szczepienie należy powtarzać co roku! Ważne, aby było wykonane minimum 30 dni przed wylotem.

Koszt – 30 zł

4. Badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania — wykonywane jest minimum 30 dni po dokonanym szczepieniu na wściekliznę. Test jest obowiązkowy w przypadku powrotu do UE i podróży do Stanów Zjednoczonych. Miareczkowanie wystarczy zrobić tylko jeden raz i ważne jest przez całe życie psiaka (kraje mogą jednak mieć swoje własne restrykcje i może się to zmieniać). W paszporcie znajduje się specjalna strona poświęcona badaniu. Dodatkowo po jego wykonaniu otrzymałyśmy certyfikat z laboratorium.

Koszt — ok. 200 zł

5. Odrobaczenie — Każdy z krajów ma odrębne zasady w przypadku odrobaczania. Przykładowo kiedy leciałyśmy do Meksyku, to odrobaczanie należało zrobić max. do 6 mies. przed wyjazdem. Natomiast w przypadku wjazdu do Polski zwierzak nie musi być odrobaczony. W niektórych krajach wymagane jest odrobaczenie na tasiemca minimum 24 godziny przed wjazdem do kraju.

Korzystamy z Nexgard Spectra na wewnętrzne i zewnętrze robale – 40 zł dodatkowo można psu dać Bravecto na kleszcze i pchły, gdy Nexgard jest niewystarczający, koszt to 100 zł.

6. Pies jak człowiek, warto więc go zaszczepić na wszelkie dodatkowe zarazy. Nasz Ushi został zaszczepiony na:
– kaszel kenelowy — ok. 100 zł
– wirus nosówki,
– zapalenia wątroby,
– parwowirus,
– parainfluenza,
– bakterie leptospiry.

Szczepionki są skumulowane i wystarczy jeden preparat, aby uodpornić psa na wymienione choroby.

7.Świadectwo zdrowia — mimo tego, że zostało zastąpione przez psi paszport, nadal wymagane jest w wielu państwach. Długość ważności świadectwa zdrowia regulują wewnętrzne zasady każdego państwa. Zazwyczaj na import zwierzęcia mamy 10-15 dni, od dnia wystawienia.

W celu uzyskania certyfikatu należy udać się do weterynarza, który wykonuje badanie kliniczne naszego zwierzaka i w odpowiednim miejscu w paszporcie zaznacza, że jest zdrowy. Dodatkowo dostajesz opis badania klinicznego w formie papierowej.

Z tym dokumentem oraz paszportem należy udać się do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w ciągu 48 godzin. Warto umówić się i przedzwonić do instytucji wcześniej. Nam przed wizytą kazano wypełnić wniosek pobrany ze strony inspektoratu i przesłać go wraz ze skanem paszportu. W inspektoracie pies nie jest już poddawany badaniu, a wystawione zostaje tylko świadectwo. Mimo iż, Powiatowy Inspektorat Weterynarii wydaje świadectwo na okres 10-15 dni, to w zależności od zasad linii lotniczych okres ten może ulec zmianie. W naszym wypadku został skrócony do 5 dni (Aeromexico).

Koszt – 25 zł

Możliwe jest dokonanie legalizacji, czyli potwierdzenia ważności paszportu oraz świadectwa zwierzaka przez PIW.

Koszt – 26 zł

Koszyk na zakupy