APLIKACJE PRZYDATNE W PODRÓŻY

Settle Up

Aplikacja finansowa. Gdy podróżujemy grupą, często zastanawiamy się jak zorganizować wspólny budżet? Kto będzie skarbnikiem? Zapisujemy wydatki w telefonie w notatniku, robimy zrzutkę codziennie do wspólnego portfela. Natomiast, gdy dochodzi do płacenia, każdy z osobna płaci karta lub szuka drobnych, których często nie ma. Ta apka to złoto, bo robi wszytko za nas! Do naszego obowiązku należy tylko wpisać kwotę, którą jedna osoba wydała za całą ekipę. Możemy też konkretnie nakreślić, kto ile dokładnie wydał. Pokazuje również najbardziej zadłużonego. Robi podsumowanie wszystkich wydatków na osobę oraz grupowo pod koniec miesiąca, jak i całego wyjazdu. My korzystamy z wersji podstawowej, w której są reklamy. Jej funkcjonalność jest wystarczająca, by nie korzystać z płatnej wersji.

Google Maps i Waze

Nasza główna baza, do zapisywania atrakcji, knajp czy noclegów. Posiada opcje udostępnienia oraz edytowania wspólnej mapy, dzięki czemu jeśli jedna coś zaznaczy, to każda ma dostęp do miejscówki. Jeśli chodzi o nawigację, to czasem niestety zawodzi. Niektórych dróg nie ma, dlatego wolimy sprawdzić trasę też na Waze. Waze dodatkowo pokazuje przybliżoną cenę przejazdu płatną drogą.

Revolut

Brytyjski bank, który oferuje konta międzynarodowe oraz kartę wielowalutową. Założenie konta jest proste i wszytko odbywa się online na smartfonie. Kartę możemy zamówić do każdego miejsca na świecie. W ofercie mamy możliwość założenia konta w dużej ilości walut. Co najważniejsze do nich wszystkich używamy jednej i tej samej karty. W wersji bezpłatnej możemy miesięcznie wypłacić 800 PLN. Po przekroczeniu doliczane jest 2% prowizji. Można również wymienić 5000 PLN na inną walutę. W wersjach płatnych te limity się zwiększają oraz dostajemy dodatkowe benefity jak ubezpieczenie, ochronę zakupów czy darmowe dostawy karty.

Google Keep

To jest nasze miejsce na notatki grupowe. Przydaje się idealnie przy pisaniu relacji czy postów na instagrama. Dzięki temu nie musimy sobie przesyłać tekstów po 10x, bo wszytko co zapiszemy automatycznie (gdy jest internet) się synchronizuje. Mamy do nich dostęp na wszystkich urządzeniach. Aby z nich korzystać trzeba mieć konto na Gmailu.

Google Dysk

Poza Google Keep korzystamy też z Google dysk. Jest to miejsce, na którym trzymamy zapisane teksty w Wordzie czy zdjęcia. Możecie tu trzymać wszystkie pliki, do których dostęp mają osoby, które udostępnicie plik. Przydaje nam się przy tworzeniu treści na bloga i nie tylko. Możecie jednocześnie edytować plik, widząc zmiany, które dokonuje inna osoba.

Google Tłumacz

To zdecydowanie aplikacja, która ułatwia komunikację w krajach, których języków nie znamy. Używamy jej, jak załatwiamy sobie nocleg czy chcemy kupić leki, których tłumaczeń po prostu nie znamy. Często jeżeli chcemy zapytać o daną rzecz, pokazujemy naszemu odbiorcy aplikację z przetłumaczonym zdaniem. Baaardzo ułatwia nam to porozumiewanie się.

Uber

Każdy z Was pewnie zna tą apkę. Przydała nam się w Mexico City, kiedy po wyjściu z samolotu chciałyśmy bezpiecznie dotrzeć do swojego noclegu. Nie martwiłyśmy się o to, że taxi jest niesprawdzona. Działa w wielu miejscach w Europie i nie tylko.

WhatsApp

Niby oczywista, ale jednak nie do końca. W wielu miejscach jest podstawą komunikacji. W Polsce nie jest, aż tak popularna. My jednak częściej używamy Messengera. Tutaj jednak wiele osób świadczących wycieczki, noclegi czy nawet lekarze mają Whats Appa i to przez niego się głównie z nimi komunikujemy. Tak umawiałyśmy się na lekcje surfingu czy konsultowałyśmy wyniki badań. Same mamy również swoją grupę, przez którą przesyłamy zdjęcia, bo nie tracą one aż tak na jakości.

Read Era

Apka do czytania książek na telefonie. Otwiera każdy format plików, mobi, epub, pdf. Jest bardzo prosta w obsłudze, zapamiętuje stronę, na której skończyliśmy. Można wybrać tło, rozmiar oraz rodzaj czcionki. Dodatkowo ekran można rozjaśnić lub przyciemnić z poziomu aplikacji. Alternatywa dla kindla, jeśli chcemy zabrać mniej elektroniki na podróż. Na iPhone to po prostu aplikacja Książki.

Share It

Za jej pomocna przesyłamy pliki, zdjęcia i wideo bez niszczenia jakości pliku, miedzy Huawei a iPhone. Aby przesłać plik, musimy być podłączeni do WiFi, im jest mocniejszy zasięg, tym przesyłanie trwa to krócej.

Snapseed

Służy nam do obróbki zdjęć na telefonie, jest darmowa oraz ma mnóstwo profesjonalnych opcji. Daje nam możliwość automatycznego oraz manualnego poprawienia zdjęcia, oraz zachowania na później stworzonych przez siebie presetów. Dodatkowo możemy edytować wybrany obszar pędzlem, np. przyciemnić czy rozjaśnić, żeby uzyskać większa głębie i kontrast na zdjęciu. Jedynym minusem jest fakt, że jest dostępna tylko na telefon oraz zmniejsza wielkość zdjęcia, przez co będzie miało ono gorszą jakość. Ale nadaje się idealnie na insta czy bloga.

Canva

Prosty i intuicyjny program do tworzenia prostej grafiki czy relacji na Instagram. Jeżeli chcecie, żeby coś ładnie graficznie wyglądało, to jest najlepszy program do obróbki.

Skype

Można włączyć darmowy próbny okres, który daje Wam aż 600 darmowych minut do Polski. Przydaje się kiedy trzeba z Meksyku lub innego kraju zadzwonić do ubezpieczalni, a połączenia wychodzące nie działają. Wymagane jest połączenie z internetem.

CapCut

Aplikacja do szybkiego klejenia filmików na telefonie. Możemy stworzyć w niej filmy poziome jak i pionowe. Oferuje ciekawe efekty, przejścia. Możemy podkolorować trochę film, przyspieszyć go lub zwolnić, dodać tekst, wgrać swoją muzykę, którą mamy dostępną na telefonie. Przy zapisywaniu filmu możemy wybrać rozdzielczość filmu oraz liczbę klatek na sekundę. Oczywiście jeśli chcemy uzyskać jak najlepsza jakość końcowa, najlepiej dodać już na początku filmy dużej rozdzielczości oraz z większą ilością klatek na sekundę.

Windy.com

Bardzo precyzyjna strona internetowa oraz aplikacja na telefon, która pokazuje pogodę w danym rejonie na mapie. Ustawiając pinezkę, w danej lokalizacji możecie sprawdzić m.in. temperaturę, opady deszczu/śniegu, siłę wiatru lub zachmurzenie.

AllTrails

Mapa turystyczna, której używany do pieszych wycieczek po górach lub na spacery z psem. W bazie danych ma sporo zapisanych szlaków, wraz z ich długością, przewyższeniem, komentarzami innych użytkowników apki. Korzystamy z wersji darmowej, która umożliwia nam podgląd szlaku, tylko przy włączonym internecie. W wersji darmowej jest możliwość pobrania szlaków offline.

Koszyk na zakupy