JAK KUPIĆ TANI BILET LOTNICZY?

Przede wszystkim należy wyjść z założenia, że bilet lotniczy NIE MUSI BYĆ WCALE DROGI. Jak zatem złapać korzystną ofertę? O to kilka porad

TERMIN

Aby znaleźć, najtańszy bilet najlepiej jest polecieć POZA sezonem turystycznym. Nie obawiajcie się sezonów monsunowych czy pory zimowej na drugim końcu świata. Na Lanzarote w grudniu miałyśmy 20 stopni tak samo w lutym w Alicante. W Indonezji w porze deszczowej (styczeń / luty) łapała nas ulewa, ale raz dziennie trwająca zaledwie 5 minut.

Miesiące lipiec i sierpień – jest to szczyt sezonu, w większości krajach co za tym idzie, musicie się liczyć z tym, że wszystko (loty, nocleg, wynajem auta, restauracje) będzie po prostu droższe.

 

Poza sezonem – tańsze bilety, najem auta, a na miejscu korzystniejsze ceny noclegów, wycieczek.

Być może wyda Wam się to absurdalne, ale uważamy, że żelazną zasadą jest spontaniczność. Jeżeli zaplanujemy konkretny termin naszego wyjazdu – przepłacimy. Jeżeli wybierzemy miejsce docelowe przed zakupem biletu – przepłacimy. Planowanie wyjazdu zacznijcie od spontanicznego kupna okazyjnego biletu lotniczego – tak, to znaczy gdziekolwiek z jakimkolwiek terminem. Uwierzcie nam, że wszystkie bilety, czyli Indie, Kuba, Indonezja, Stany czy Galapagos kupiłyśmy spontanicznie, ponieważ były akurat w przystępnej i promocyjnej cenie bez wcześniejszego namysłu. Z pewnością nasuwa wam się teraz pytanie „A co z pracą?”. Każdy bilet kupowałyśmy z solidnym kilku miesięcznym wyprzedzeniem, co dawało nam sporo czasu, żeby uprzedzić pracodawcę i strategicznie zaplanować wolne, nawet na miesięczny wyjazd. Żeby dodać wam otuchy, nasze koleżanki pracowały w korpo, w bankach my w ochronie zdrowia też na umowę o pracę – uwierzcie w siebie i zawalczcie o swoje marzenia.

Najkorzystniejsze oferty znajdziecie na pół roku przed albo „pięć dni” przed datą wylotu tzw. „last minute”. W okresie styczeń/luty zaobserwowałyśmy największą tendencję do spadku cen biletów i naprawdę fantastycznych kuszących okazji jak te poniżej.

NA JAKICH STRONACH SZUKAMY LOTÓW?

Flipo.pl – oferty specjalne

Znajdziecie tu propozycje lotów z szerokim wyborem terminów i miejsc, co najważniejsze z bagażem w cenie na dłuższe dystanse.

Wakacyjni Piraci

Fajna strona i możliwość dodania na WhatsAppie znajomego, który codziennie będzie wysyłał Wam najkorzystniejsze loty, oferty dnia, i error fare.

Loty Google

Fajna strona i możliwość dodania na WhatsAppie znajomego, który codziennie będzie wysyłał Wam najkorzystniejsze loty, oferty dnia, i error fare.

SkysCanner

Możliwość znalezienia najtańszego lotu bez wskazania konkretnej daty, wybierając tylko interesujący was miesiąc + oczywiście aplikacja z powiadomieniami.

Kayak

Najbardziej przydatna jako aplikacja na telefon. Wysyła powiadomienia o zmianach cen na interesującej Was trasie.

Fanpages na Facebooku

Fanpages na Facebooku np.: Tanie loty, Fly4free, Fru, Loter, Flipo, Wakacyjni Piraci, Podróżnicze Hubcie

ERROR FARE

Widok na który, serduszko zaczyna bić szybciej. To cudowne zjawisko to nic innego jak błąd „Pani Grażyny”, która wklepując ceny biletów w system, pominęła dwa zera. Bilet jest powalająco tani i rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. Dlatego warto mieć ściągniętą choć jedną aplikację i ustawione powiadomienia, by błędu nie przeoczyć. Jeżeli chcemy upolować taki bilet, a jedziemy w parę osób, warto mieć odłożoną pewną kwotę na jednym koncie, by móc zrobić szybki przelew.

BAGAŻ

Spoglądając na cenę biletu, nie zapomnijcie zweryfikować czy prócz bagażu podręcznego w cenie zawarty jest również bagaż główny. Dopłata za niego czasami kosztuje parę stówek. Możliwość dokupienia bagażu nadawanego mamy w każdej chwili (nawet na lotnisku), najtaniej jest jednak podczas rezerwacji głównego biletu.

Drugą istotną sprawą na, którą warto zwrócić uwagę, są wytyczne co do wagi oraz rozmiarów bagażu podręcznego i głównego określane przez każde linie lotnicze indywidualnie. Do samolotu możemy również, za dodatkową opłatą, zabrać każdy sprzęt sportowy, rower, narty czy sprzęt windsurfingowy.

Linie lotnicze, które wykonują połączenia międzynarodowe, oferują bezpłatnie dwa bagaże podręczne. Z doświadczenia wiemy, że z taką możliwością jesteśmy w stanie się spakować na 2-3 tyg wyjazd, bez korzystania z opcji dokupywania bagażu nadawanego. Często też z uprzejmością obsługi linii lotniczych możemy jedną z naszych podręcznych toreb nadać do luku. Warto zapytać oto podczas odprawy.

Pamiętajcie też, że jeżeli macie lot z przesiadkami, nie musicie się martwić o wasz bagaż główny, powinien dolecieć z wami do końcowej destynacji (warto jednak upewnić się przy odprawie).
Co Jeśli bagaż główny nie doleci? Nie martwcie się, i na spokojnie udajcie się do biura zaginionych bagaży, które znajduje się na każdym lotnisku. Obsługa zlokalizuje wasz bagaż i przyleci następnym samolotem, co może zająć kilka dni. Pamiętajcie też, że przysługuje wam odszkodowanie od linii lotniczych. Nam taka sytuacja przytrafiła się raz.

Koszyk na zakupy