VIZA, SZCZEPIENIA, UBEZPIECZENIE

VIZA

To jedna z najważniejszych rzeczy, którą powinniście sprawdzić jako pierwszą przed wylotem dlatego, że czasami wyrobienie jej trwa kilka tygodni. W niektórych krajach visa jest wyrabiana na miejscu (Indonezja), w niektórych należy złożyć wniosek przed wyjazdem do konsulatu w Warszawie np. Indie

Visę możecie załatwić samodzielnie bądź skorzystać z usługi biura pośredniczącego. Plusem przy byciu samodzielny jest na pewno oszczędność pieniędzy, ale trzeba trochę poszperać w internecie, popisać lub nawet pojeździć, by ją załatwić – ale wszystko do zrobienia i w obecnych czasach coraz więcej można załatwić za pomocą Internetu. Zaś korzystanie z pośrednika to zdecydowanie oszczędność czasu i wygoda.

Poniżej wrzucamy ściągawkę dla tych, którzy nie wiedza, od czego dziś zacząć:

Aktualna lista krajów wymagających Wizy dla Polaków

SZCZEPIENIA

To drugi krok według nas, którym powinniście się zainteresować ze względu na konieczność podania niektórych szczepionek w kilku dawkach w danych odstępach czasu, aby były skuteczne.

Mamy szczepienia obowiązkowe i nieobowiązkowe. Jeżeli zakładasz, że na jednej podróży się nie skończy, zdecydowanie warto zainwestować w trochę szerszy pakiet. Napiszemy otwarcie, że dodatkowe szczepienia do najtańszych nie należą. Wśród ogólnie zalecanych szczepień przy wyjeździe w bardziej tropikalną podróż poleca się zaszczepić na: błonica, tężec, dur brzuszny, żółta gorączka, wirusowe zapalanie wątroby typu A i B; dodatkowo do rozważenia: zakażenia meningokokowe, cholera, wścieklizna i zapalenie opon mózgowych.

Warto udać się do lekarza medycyny podróży i chorób tropikalnych który, zasugeruje wam jakie szczepionki powinniście rozważyć z adekwatnie panującymi choróbskami w państwie, do którego się wybieracie. Podczas wizyty specjalista powinien przedstawić wam potencjalne zagrożenia i objawy chorób oraz omówić badania, które warto wykonać przed podróżą (wizyta u stomatologa i ginekologa). Ważną rzeczą jest również skonsultowanie apteczki podróżnej i przepisanie przez lekarza leków na podróż takich jak antybiotyk czy silniejsze niż węgiel leki na biegunkę. Jeżeli macie większe doświadczenie w obszarze medycyny i chcielibyście zabrać ze sobą bardziej specjalistyczny sprzęt czy chociażby igły warto poprosić o zaświadczenie lekarza medycyny podróży poświadczające, iż sprzęt mamy na własny użytek ze względów aseptycznych.

Podrzucamy link do stronki, na której znajdziecie dużo przydatnych informacji o szczepieniach, chorobach i zaleceniach w podróży:

medycynatropikalna.pl

UBEZPIECZENIE

Które ubezpieczenie wybrać ?


Studenckie – bardzo fajna i tania sprawa, Karta ISIC możemy ją wyrobić przez Internet lub w większości biur podróży, w niecałe 15 minut, kosztuje zaledwie 80 zł, a jej okres ważności obejmuje cały rok kalendarzowy. Można ją oczywiście rozszerzyć na różne pakiety obejmując bagaż, lub większą kwotę NNW, OC- obowiązkowo gdy jedziemy do USA, Kanady Australii i Japonii – gdyż podstawowa wersja jej nie obowiązuje, ze względu na droższe koszty leczenia w tych krajach. Aby ją wyrobić, niezbędna jest ważna legitymacja studencka i zdjęcie.


Europa – karta EKUZ– ubezpieczenie obejmuje całą UE, a wyrobienie karty jest bezpłatne, wniosek składamy online lub w oddziale NFZ. Okres ważności trwa od 42 dni do 5 lat.


Ubezpieczalnie turystyczne – możesz kupić usługę w oddziale u doradcy od ubezpieczeń lub online za pośrednictwem strony, która jest bazą kilku firm np. rankomat.pl. Dostajemy je od ręki, a do wyrobienia potrzebny jest tylko dowód. Obejmuje ono tylko okres pobytu i cena jest uzależniona od ilości dni. W warunkach mamy zapewnione KL – koszty leczenia, OC- odpowiedzialność cywilną NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, transport medyczny i bagaż.


Ubezpieczenie z kartą Revolut – wraz z zakupem wyższego pakietu i dodatkowych benefitów. Brytyjska firma zapewnia użytkownikom ich usług ubezpieczenie turystyczne. Za miesiąc opłaty oscylują w wysokości 30-50 PLN. Planujemy z tej opcji skorzystać podczas naszej kilkumiesięcznej podróży.

 

W A Ż N E !
Każda firma zawsze powinna Wam wysłać potwierdzenie i kopię ubezpieczenia na maila bądź w wersji papierowej oraz kartę z indywidualnym numerem polisy. Wszystkie dokumenty należy zabrać ze sobą w podróż. Dokumenty, paragony i zaświadczenia o korzystaniu z usług zdrowotnych w obcym kraju należy zbierać, na ich podstawie w kraju rozliczamy się z firmą ubezpieczyciela i uzyskujemy zwrot kosztów.

Koszyk na zakupy